Program schedule of “Student spring festival of Shanghai Cooperation Organization member –countries” for guests and townsmen

03.07

  1. Throughout the day

    Gym “Element”

    Program “Easy Fitness”

  2. Throughout the day

    Exhibition centre

    Exhibition of modern art “Bridge through the reality”

  3. 10.00 – 12.00 am

    Sports and fitness complex “Bagulnik”.  Zab. Rabochego Street 16a

    Rhythmic gymnastics exhibition performance

  4. 11.00 a.m - 19.00 pm

    Secondary field of Lokomotiv stadium

    “Archery national competition”

  5. 16.00 pm - 22.00 pm

    Theatre Square

    Rock Concert: “uROCK”

  6. City beach (Kenon lake)

    Opening of the aqua park

  7. 20.00 pm - 23.00 pm

  8. Lenin Square

    Opening of “Festival’s Club”
    Special guests from Moscow city:  band “ Serebro” (eng. Silver), band “Brothers Grimm”  and DJMEG

04.07

  1. Throughout the day

    Gym “Element”

    Program “Easy Fitness”

  2. Throughout the day

    Exhibition centre

    Exhibition of modern art “Bridge through the reality”

  3. 11.00-16.00

    Sports and fitness complex “ Vysokogorie”

    Transbaikalian Cup. Archery competition (qualification)

  4. 11.00-16.00

    Sports and fitness complex “Vysokogorie”

    Archery master-class

  5. 11.00-16.00

    Secondary field of Lokomotiv stadium

    Buryat wrestling national competition

  6. City beach (Kenon lake)

    Ship models exhibition performance

  7. 18.00-21.00

    Theatre Square

    Concert of on-stage performance groups “Student spring festival”

  8. 20.00-23.00

    Lenin Square

    “Festival’s club”: “Nations evening”
    Special guest from Moscow city: Nargiz Zakirova” (TV Show “Voice”)

05.07

  1. Throughout the day

    Gym “Element”

    Program “Easy Fitness”

  2. Throughout the day

    Exhibition centre

    Exhibition of modern art “Bridge through the reality”

  3. 10.00-12.00

    ODORA Park

    Chess match play

  4. 11.00-15.00

    Sports and fitness complex “ Vysokogorie”

    Transbaikalian Cup. Archery competition (final)

  5. 11.00-15.00

    Sports and fitness complex “ Vysokogorie”

    Archery master-class

  6. 12.00-16.00

    Decembrist’s Square

    Informational and entertainment event: “The Living Book” (presentation of Transbaikalian region in literature and art)
    Exhibition Fair of decorative and applied arts by Transbaikalian artists and photographers.

  7. 13.00-16.30

    ODORA Park

    Chess match play (100 tables, 4 grand masters)

  8. 16.00-21.00

    Victory Park

    Opening of motocross competitions

  9. 17.00-20.00

    Lenin Square

    Event by RC Club
    Guests: Team from Krasnoyarsk, Russia
    Festival of power extreme

  10. 18.00-21.30

    ODORA Park

    Chess lightning tournament (for all comers)

  11. 19.00-21.00

    Theatre Square

    Concert of on-stage performance and student’s groups

  12. 19.00-22.00

    Regional Drama Theatre

    Spectacle “Juliet. Love’s metamorphosis”

  13. 20.00-23.00

    Lenin Square

    “Festival’s Club” : Rock Music Evening, Band “Adventures of Electronics”

06.07

  1. Throughout the day

    Gym “Element”

    Program “Easy Fitness”

  2. Throughout the day

    Exhibition centre

    Exhibition of modern art “Bridge through the reality”

  3. 11.30-15.00

    Airdrome “Kashtak”

    Air show

  4. 19.00-20.00

    Regional Drama Theatre

    Spectacle “Juliet. Love’s metamorphosis”

  5. 20.00-00.00

    Lenin Square

    “Festival’s Club”:  Special Guests: DJ Groove.  Closing gala-concert of “Student spring festival of Shanghai Cooperation Organization member–countries

Comments

No comments

You cannot add a new comment